Se pare că s-a reuşit ca Laura Codruţa Kovesi să nu mai treacă prin votul plenului Parlamentului European. Este vorba despre votul care ar putea să nu-i fie favorabil fostei şefe DNA.
„Consiliul European ia miercuri o decizie în legătură cu acest nume. Se va întâmpla lucrul acesta în şedinţa COREPER – un soi de comisie în cadrul Consiliului. Acolo merg ambasadori, reprezentanţi ai celor 28 de state.În consiliu se găseşte un nume, nu prin vot, ci prin desemnări din partea fiecărui stat. Să luam un exemplu: Italia vine cu ordinea sa dintre aceste trei nume. Germania vine cu ordinea sa, Franţa… şi se calculează cine are mai multe poziţii numărul 1.
Decizia este bicefală, adică decizia din consiliu şi decizia din Parlament vor fi puse faţă în faţă: dacă nu este vorba despre acelaşi nume se va face o negociere între consiliu şi Parlament”, a explicat Sabina Iosub.