Anunț pentru românii din străinătate! De ce pot beneficia toți cei care au copiii în România | GalatiAzi

Astfel, oficialii au decis ca orice rezident, indiferent dacă este salariat sau nu, poate beneficia de prestaţii familiale pentru copiii săi, chiar dacă aceştia se află în alt stat al Uniunii Europene.

Mai concret, persoana în cauză poate obţine aceste prestaţii chiar şi pentru perioada în care nu a lucrat. Mai mult, aceasta nu trebuie nici măcar să fi desfăşurat, anterior perioadei în care nu era angajat, o activitate în baza căreia să contribuie la bugetul asigurărilor sociale, scrie avocatnet.ro.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *